Mindfulness-Temelli Sanat Terapisi Haftasonu

Merhaba,

Soranlarınız ve tüm ilgilenenler için Eylül ayında yeniden açılacak olan Mindfulness-Temelli Sanat Terapisi haftasonunun duyurusunu paylaşmak istedim.

Mindfulness-Temelli Sanat Terapisi Yaşantı Grubu Güz Programı

7-8 Eylül 2019, Cumartesi-Pazar, 10:30-16:30

Mekan: İstanbul Sanatla Yaşam, Nişantaşı, www.istanbulsanatlayasam.org 

İçerik:

Mindfulness (bilinçli farkındalık) kavramını, Doğu felsefinden esinlenerek Batı toplumlarının yaşamına taşıyan Jon Kabat-Zinn, mindful (bilinçle farkında) olma halini, yargısızca, anda, bilinçli ve belirli bir biçimde odaklanma şeklinde tanımlar (Kabat-Zinn, 1994). Budist öğretilerde mindfulness, kişinin kendini anda olmaya adaması olarak betimlenir (Epstein, 2008). Bu hal, her an farkında olmayı, hatta farkında olunduğunun da farkında olmayı beraberinde getirir. Psikoloji alanında yapılan araştırmalar, günlük mindfulness uygulamaları yapmanın yaşam kalitesini arttırdığını (Cheng, 2015), ve kişiyi kısır döngüsel iç konuşmalardan ve ataletten çıkmaya teşvik ettiğini göstermektedir (Leary & Tate, 2007).

Mindfulness pratiğine eşlik eden ve derinleştirmeyi sağlayan etkenlerden biri, kişinin yaratıcılığı ile olan ilişkisini geliştirmesidir. Yaratıcı süreçte hayata yaklaşımını, duygusal durumunu ve zihin akışını gözlemlemek, kişinin farkındalığını arttırır. Sanat terapisi, kişiyi yaratıcı sürece davet ederek, sözel ifadenin ötesinde bir gözlem imkânı sağlar. Yaratım, mindfulness yaklaşımı ile birleştirildiğinde, yaşam tarzına dönüşebilecek ya da hayatın akışı içerisine taşınabilecek farkındalık temelli becerilerin gelişeceği alanı sunar. Özellikle, farklı sanat malzemeleri (kolaj, boya çeşitleri, doğal malzeme, çeşitli kağıtlar, üç boyutlu nesneler, vb.) kullanarak, kişinin içsel algısını dışa vurması ve var olanla sanatın sağladığı platformda buluşması farkındalık oluşumunu destekler. Böylelikle mindfulness pratiği, yaratıcılığın desteği ile deneyimlenir (Rappaport & Kalmanowitz, 2014).

Mindfulness-temelli sanat terapisi yaşantı grubunun amacı, katılımcıların yaratıcı sürece girecekleri alanı yaratmak ve bu süreçte çalışmak istedikleri konulara dair farkındalık oluşturmalarını desteklemektir. Katılımcılara, oluşan farkındalıklarını mindful bir yaklaşım ile ele almalarını kolaylaştıracak bir ortam sunulur. Yaşantı grubu içerisinde meditatif mindfulness pratiğinin yanı sıra, bedensel farkındalık ve yaratıcı süreçle temas üzerinde durulur. Katılımcılar, bu grup içerisinde edinecekleri veya derinleştirecekleri mindfulness pratiklerini ve yaratıcı parçaları ile temaslarını günlük hayatlarına taşıma konusunda yüreklendirilirler.

Mindfulness-temelli sanat terapisi yaşantı grubu, iki günlük (7-8 Eylül 2019, Cumartesi-Pazar, 10:30-16:30) bir çalışma olarak sunulmaktadır. Grup, 18 yaş üzeri, yaratıcı tarafı ile temasa geçmek isteyen, mindfulness pratiğinin ne olduğunu öğrenmeyi veya devam eden pratiğini derinleştirmeyi dileyen tüm katılımcılara açıktır. Grubun kolaylaştırıcısı Uzman Psikolog Şeyma Çavuşoğlu’dur. Grup katılım ücreti 800 TL + KDV’dir. Kayıt için İstanbul Sanatla Yaşam ile iletişime geçebilirsiniz.

Grup katılımından önce okunması önerilen kaynaklar:

  • Amado, S. (2017). Ruhuna pansuman: Kendi duygusal ilkyardım çantanı tasarla. İstanbul, Türkiye: Ceres Yayınları.
  • Atalay, Z. (2018). Mindfulness: Şimdi ve burada bilinçli farkındalık. İstanbul, Türkiye: Psikonet Yayınları.
  • Cameron, J. (1992, 2002). Sanatçının yolu. İstanbul, Türkiye: Butik Yayıncılık.
  • Coelho, P. (2010). Simyacı. İstanbul, Türkiye: Can Yayınları.
  • Kabat-Zinn, J. (1994) Neredeysen orada ol: Şimdide kalmanın yolları. İstanbul, Türkiye: Kuraldışı Yayıncılık.
  • Thoreau, H. D. (2014). İstanbul, Türkiye: Zeplin Kitap.

Şeyma Çavuşoğlu Hakkında:

Seyma Mandala 2019

Şeyma, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra, Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden Psikoloji lisans derecesini almıştır. Ardından, La Salle Ünivesitesi’nde (Philadelphia, ABD) Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans derecesini (M.A.) tamamlamıştır. Halen Lesley Üniversitesi’nde (Cambridge, ABD) Yaratıcı Sanat Terapileri alanında doktora programına devam etmektedir; tez aşamasındadır (Tez konusu: Sanat ile ifade edilen equanimity (eşgörü) deneyimi). Meslek hayatına 2007 yılında, sanat terapisi ile ilk tanıştığı Pennsylvania eyaletindeki Central Montgomery Mental Health / Mental Retardation Center’da grup ve bireysel psikoterapi çalışmaları ile başlamıştır. Bu dönem zarfında pek çok sertifika programına devam etmiştir. Bunlardan bazıları şöyledir: Theraplay Oyun Terapisi ve Marschak Etkileşim Metodu sertifika programı (2012-2018); Mindfulness-Temelli Stres Azaltma Programı (Nisan-Haziran 2018); Mindfulness-Temelli Kum Terapisi Programı (Ekim 2015-Mayıs 2016); Euroasian Gestalt Eğitim Programı (Aralık 2012-Haziran 2013); Travma Odaklı Sanat Terapisi Eğitimi (2012); Hızlandırılmış Deneyimsel Dinamik Psikoterapi (Ocak-Haziran 2008); Philadelphia College of Osteopathic Medicine bünyesinde Arthur Freeman ile Kognitif Terapi Sertifikası (Eylül 2007-Haziran 2008); Beck Institute bünyesinde Kognitif Terapi Sertifikası (2008). Şeyma, Theraplay Oyun Terapisi kitaplarının çevirmen ve editörleri arasında yer almıştır; 2009’dan beri kaleme aldığı bir blogu (www.seymacavusoglu.com) ve bir şiir kitabı bulunmaktadır (Dışarıda/Out, 2018, Gün Yayıncılık).

 

Yazar: Şeyma Çavuşoğlu

Şeyma, Notre Dame de Sion Lisesi’ni bitirdikten sonra, Koç Üniversitesi’nde psikoloji okudu. Ardından La Salle Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını (M.A.) ve Lesley Üniversitesi'nde Yaratıcı Sanat Terapileri alanında doktora derecesini tamamladı. Detaylı bilgi için: www.seymacavusoglu.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s